30 ACRAS for SCA
SCA won 30 ACRAs at the awards ceremony on Saturday night across the Hit and Triple M networks and LiSTNR, the most of any radio and audio network.
Jimmy Smith and Nath Roye, who now host the networked Hit Nights show, were named Best On Air Team (provincial) for their Hit100.9 Hobart Breakfast show which they left in August 2022.
The Brenno Best New Talent on Air – Radio (Metro) went to Laura ‘Loz’ O’Callaghan from 104.7 Triple M Adelaide’s Breakfast show, Roo, Ditts & Loz.
Ellie Angel-Mobbs from Hit104.7 Canberra and Michael Moffett from106.3 Triple M Coffs Harbour won Individual Talent of the Year for provincial and country respectively.
Angel-Mobbs also won Best Music Host (Metro) at B105, while Sean Brown from Hit 106.9, Newcastle won Best Music Host (provincial).
LiSTNR’s The Children in the Pictures won Podcast of the Year with Darcy Thomson winning Best Podcast Producer (Audio) for the series. Abbie Chatfield from It’s A Lot was named Podcast Host of the Year, and 90.9 Sea FM’s Bianca, Ben & Lakey’s Lift the Lid won Best Podcast by a Radio Show.
The Gudinski Australian Music Champion award went to Triple M’s Homegrown with Matty O.
SCA Chief Content Officer, Dave Cameron, said:
“To win a total of 30 ACRA awards across such a diverse range of categories across the Hit and Triple M networks and LiSTNR is a huge testament to our talented people. We’re really proud of the depth and breadth of talent we have at SCA and to have so many recognised at the ACRAs is an incredible success story. A huge congratulations to all the winners and all our people who helped along the way.”
SCA CEO John Kelly said:
“As Australia’s biggest audio content creation company, SCA is committed to producing premium local content delivered by our people across the country. The power of audio is nothing without our dedicated people who bring it to life in so many ways. The industry’s coveted annual awards showcase our range of outstanding talent, initiatives, and community work.
“I’d like to sincerely congratulate all the winners and a special call out to Pricey for his dedication to the people of Townsville and his warranted recognition in the Hall of Fame.”
The full list of SCA 2023 ACRA winners:
ENTERTAINMENT & TALENT
BEST ON AIR TEAM (PROVINCIAL)
Jimmy & Nath; Jimmy Smith, Nath Roye, Hit100.9 Hobart
INDIVIDUAL TALENT OF THE YEAR (PROVINCIAL)
Ellie Angel-Mobbs; Hit104.7, Canberra
INDIVIDUAL TALENT OF THE YEAR (COUNTRY)
Michael Moffett; 106.3 Triple M, Coffs Harbour
THE BRENNO / BEST NEW TALENT ON AIR – RADIO (METRO)
Laura O’Callaghan; 104.7 Triple M Adelaide
BEST MUSIC HOST (METRO)
Ellie Angel-Mobbs; B105 Brisbane
BEST MUSIC HOST (PROVINCIAL)
Sean Brown; Hit106.9, Newcastle
STATION OF THE YEAR (NON-METRO)
Mix 106.3; Canberra
BEST PROGRAM/CONTENT DIRECTOR (PROVINCIAL)
Rod Cuddihy; Mix 106.3/Hit104,7, Canberra
BEST NEW TALENT OFF AIR – RADIO (METRO)
Stephanie Clarkson; B105 Brisbane
BEST NEW TALENT OFF AIR – RADIO (PROVINCIAL)
Chloe Burgess-Jones; 107.7 Triple M / Hit101.3, Central Coast, NSW
SALES & MARKETING
MARKETING TEAM OF THE YEAR
SCA Marketing Team
PROMOTIONS DIRECTOR OF THE YEAR (NON-METRO)
Zak Davies; Mix 106.3 / Hit104.7, Canberra
MOST CREATIVE STATION PROMOTION (PROVINCIAL)
Jimmy & Nath’s “Wild Goose Chase”; Jimmy Smith, Nath Roye; Hit100.9 Hobart
PODCASTS & DIGITAL
PODCAST OF THE YEAR
The Children in The Pictures; Akhim Dev, Emma Lancaster, Belinda Lopez, Jennifer Goggin, Simon Nasht, Romy Sher, Darcy Thomson, Bonnie Lavelle; LiSTNR
PODCAST HOST/S OF THE YEAR
It’s A Lot; Abbie Chatfield, LiSTNR
BEST PODCAST BY A RADIO SHOW
Bianca, Ben & Lakey, Lift the Lid Podcast; 90.9 Sea FM Gold Coast
PRODUCTION
BEST RADIO SHOW PRODUCER (NON-METRO)
Haylee Potts; Mix 106.3 Canberra
BEST PODCAST PRODUCER (AUDIO)
Darcy Thomson, The Children in The Pictures; LiSTNR
BEST IMAGING PRODUCER (METRO)
Natasha Thorniley; 92.9 Triple M Perth
BEST IMAGING PRODUCER (PROVINCIAL)
Matt Innes; 92.5 Triple M Gold Coast
BEST INNOVATION IN ENGINEERING
Gino Canzano; SCA Engineering Team
BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL – SINGLE (METRO)
“David Getting Decked”; Joshua Robins, Tim Whittington, Mix94.5, Perth
BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL – SINGLE (COUNTRY)
“Home Harmony”; Tamara Heinjus, Nat Marshall; 783 Triple M Albany, WA
BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL – CAMPAIGN (PROVINCIAL)
“Be Safe | Be Alive”; Chris Tankey, Cath Bell and Adam Jansen; Mix 106.3 / Hit104.7, Canberra
BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL – CAMPAIGN (COUNTRY)
“Mowers and More”; Cameron Horn; SCA Coffs Harbour
TALK, NEWS & SPORT
BEST LOCAL NEWS TEAM
David Dollin, Hamish Finlay, Isabel Everett, Dan Flegg, Madeline Larsen; 102.9 Triple M Newcastle,
BEST COMMUNITY CAMPAIGN (PROVINCIAL)
“Pack the Bus”; Mix106.3 Product Team, Canberra
MUSIC
THE GUDINSKI – AUSTRALIAN MUSIC CHAMPION
Triple M’s Homegrown with Matty O; Matthew O’ Gorman, Julia Di Gregorio, Chris Holland, Kalun Townsend, Triple M Network
BEST MUSIC FEATURE
Behind The Hits – Remembering Taylor Hawkins; Triple M and LiSTNR Music Team
HALL OF FAME
Steve “Pricey” Price, Triple M Townsville