ARIA’s winners and nominees
The ARIA awards are happening at the beginning of December and today they have announced the nominees and pre-event winners.
Leading the way is Flume with 8 nominations, Tame Impala has 7 and Birds of Tokyo have landed 6 nominations.
triple j's Tom & Alex have been nominated for Best Comedy Release for their album 'The Bits We're Least Ashamed Of'
The 2013 awards will be on Sunday December 1 at The Star Event Centre, Sydney and will be broadcast on Go!
Here is the full list of nominees and winners…
Album of the Year
Birds Of Tokyo – March Fires (EMI)
Flume – Flume (Future Classic)
Guy Sebastian – Armageddon (Sony Music Entertainment Australia)
Nick Cave & The Bad Seeds – Push The Sky Away (Bad Seed Ltd/Kobalt Label Services)
Tame Impala – Lonerism (Modular Recordings)
Breakthrough Artist – Release
Big Scary – Not Art (Pieater/Inertia)
Flume – Flume (Future Classic)
RüFüS – Atlas (Sweat It Out Music/Sony Music Entertainment Australia)
The Rubens – The Rubens (Ivy League Records)
Vance Joy – God Loves You When You're Dancing (Liberation Music)
Best Male Artist
Flume – Flume (Future Classic)
Guy Sebastian – Armageddon (Sony Music Entertainment Australia)
Keith Urban – Little Bit Of Everything (EMI)
Matt Corby – Resolution (Mercury Australia)
Paul Kelly – Spring and Fall (Gawd Aggie Recordings/Universal Music Australia)
Best Female Artist
Abbe May – Kiss My Apocalypse (Abbe May/MGM)
Emma Louise – vs Head vs Heart (Emma Louise/MGM)
Jessica Mauboy – To The End Of The Earth (Sony Music Entertainment Australia)
Missy Higgins – Set Me On Fire (Eleven: a music company/Universal Music Australia Pty Ltd)
Sarah Blasko – I Awake (Dew Process/Universal Music Australia)
Best Group
Boy & Bear – Harlequin Dream (Island Australia)
Birds Of Tokyo – March Fires (EMI)
Empire Of The Sun – Ice On The Dune (EMI)
Nick Cave & The Bad Seeds – Push The Sky Away (Bad Seed Ltd/Kobalt Label Services)
Tame Impala – Lonerism (Modular Recordings)
Best Independent Release
Big Scary – Not Art (Pieater/Inertia)
Nick Cave & The Bad Seeds – Push The Sky Away (Bad Seed Ltd/Kobalt Label Services)
San Cisco – San Cisco (Island City Music/MGM)
Sheppard – Let Me Down Easy (Empire Of Song/ MGM)
The Drones – I See Seaweed (The Drones/MGM)
Best Adult Contemporary Album
Bob Evans – Familiar Stranger (EMI)
Clare Bowditch – The Winter I Chose Happiness (Island Australia)
Josh Pyke – The Beginning And The End Of Everything (Ivy League Records)
Nick Cave & The Bad Seeds – Push The Sky Away (Bad Seed Ltd/Kobalt Label Services)
Sarah Blasko – I Awake (Dew Process/Universal Music Australia)
Best Blues and Roots Album
Archie Roach – Into the Bloodstream (Liberation Music)
Mama Kin – The Magician's Daughter (Mama Kin/MGM)
Melbourne Ska Orchestra – Melbourne Ska Orchestra (Four Four/ABC Music)
Russell Morris – Sharkmouth (Fanfare Records/EMI)
The Cat Empire – Steal The Light (Two Shoes Records/Inertia)
Best Children's Album
Giggle and Hoot – Claw Tapping Tunes (ABC Music)
Jay Laga'aia – Ten In The Bed (ABC Music)
Justine Clarke – A Little Day Out with Justine Clarke (ABC Music)
Sam Moran – Play Along With Sam (6 Degrees Records/MGM)
The Wiggles – Taking Off! (ABC Music)
Best Comedy Release
Housos – Live (Punchline Comedy)
Sammy J & Randy – Bin Night (Punchline Comedy)
Pauly Fenech – Pauly's Shorts (Punchline Comedy)
Tom & Alex – The Bits We're Least Ashamed Of (ABC Music)
Various – Colin Buchanan's TGIF Songs (ABC Music)
Best Country Album
Jasmine Rae – If I Want To (ABC Music)
Kasey Chambers and Shane Nicholson – Wreck and Ruin (Liberation Music)
Lee Kernaghan – Beautiful Noise (ABC Music)
Sara Storer – Lovegrass (ABC Music)
Troy Cassar Daley and Adam Harvey – The Great Country Songbook (Sony Music Entertainment Australia)
Best Dance Release
Flume – Flume (Future Classic)
Jagwar Ma – Howlin (Future Classic)
The Potbelleez – Saved In A Bottle (Hussle Recordings/Ministry Of Sound)
The Presets – Pacifica (Modular Recordings)
RüFüS – Atlas (Sweat It Out Music/Sony Music Entertainment Australia)
Best Pop Release
Empire Of The Sun – Ice On The Dune (EMI)
Guy Sebastian – Armageddon (Sony Music Entertainment Australia)
San Cisco – San Cisco (Island City Music/MGM)
The Preatures – Is This How You Feel? (Mercury Australia)
Vance Joy – God Loves You When You're Dancing (Liberation Music)
Best Rock Album
Birds Of Tokyo – March Fires (EMI)
Boy & Bear – Harlequin Dream (Island Australia)
Tame Impala – Lonerism (Modular Recordings)
The Drones – I See Seaweed (The Drones/MGM)
The Rubens – The Rubens (Ivy League Records)
Best Hard Rock/Heavy Metal Album
Airbourne – Black Dog Barking (Roadrunner Records)
Karnivool – Asymmetry (Cymatic Records/Sony Music Entertainment Australia)
Northlane – Singularity (UNFD)
The Amity Affliction – Chasing Ghosts (Roadrunner Records)
Thy Art Is Murder – Hate (Halfcut/Shock Records)
Best Urban Album
Bliss n Eso – Circus In The Sky (Illusive)
Horrorshow – King Amongst Many (Elefant Traks/Inertia Music)
Illy – Bring it Back (Obese Records)
Seth Sentry – This Was Tomorrow (High Score Records/Inertia Music)
Urthboy – Smokey's Haunt (Elefant Traks/Inertia Music)
2013 ARIA AWARD PUBLIC VOTED NOMINEES
Song of the Year
Presented by the Today Network
Bombs Away (feat. The Twins) – Party Bass (Central Station)
Flume – Holdin On (Future Classic)
Samantha Jade – What You've Done To Me (Sony Music Entertainment Australia)
Birds Of Tokyo – Lanterns (EMI)
Timomatic – Parachute (Sony Music Entertainment Australia)
Vance Joy – Riptide (Liberation Music)
Justice Crew – Best Night (Sony Music Entertainment Australia)
Stafford Brothers (feat Lil Wayne & Christina Milian) – Hello (Universal Music)
Guy Sebastian – Get Along (Sony Music Entertainment Australia)
Matt Corby – Resolution (Mercury Australia)
Best International Artist
Presented by NOVA
Of Monsters And Men – My Head Is An Animal (Universal/Republic)
Taylor Swift – Red (Universal/Big Machine Records)
Birdy – Birdy (Warner)
Bruno Mars – Unorthodox Jukebox (Warner)
Macklemore & Ryan Lewis ? The Heist (Macklemore & Ryan Lews LLC)
Ed Sheeran – + (Atlantic/ Electra)
One Direction – Take Me Home (Sony)
Mumford & Sons – Babel (Universal)
P!nk – The Truth About Love (Sony)
Michael Bublé – Christmas (Warner)
Best Australian Live Act
Presented by Qantas
Paul Kelly & Neil Finn – Australian Tour: Feb Mar 2013 (Gawd Aggie Recordings/Universal Music Australia)
Nick Cave & the Bad Seeds – National Tour: Feb ? Mar 2013 (Bad Seed Ltd / Kobalt Label Services)
Keith Urban – The Story So Far Tour: Jan ? Feb 2013 (EMI)
Tame Impala – Lonerism Tour: Apr ? May 2013 (Modular)
Birds Of Tokyo – March Fires Tour: Feb ? Mar 2013 (EMI)
The Drones – I See Seaweed Tour: Apr 2013 (The Drones/MGM)
Flume – The Infinity Prism Tour: Apr ? May 2013 (Future Classic)
Karnivool – Asymmetry Tour: Jun ? Aug 2013 (Cymatic Records/Sony Music Entertainment Australia)
Guy Sebastian – Get Along Tour: Mar ? Jun 2013 (Sony Music Entertainment Australia)
Matt Corby – Australian Tour: May ? Jun 2013 (Mercury Australia)
Best Video
Presented by YouTube
Flight Facilities "Clair De Lune (feat. Christine Hoberg)" (Flight Facilities / Kobalt Label Services) – Dave Ma
Matt Corby "Resolution" (Mercury Australia) – Bryce Jepson
Vance Joy "Riptide" (Liberation Music) – Dimitri Basil
Justice Crew "Best Night" (Sony Music Entertainment Australia) – Marc Furmie
San Cisco "Fred Astaire" (Island City Records/MGM) – Andrew Nowrojee
Birds Of Tokyo "Lanterns" (EMI) – Josh Logue
Timomatic "Parachute" (Sony Music Entertainment Australia) – Marc Furmie & Elisa Mercurio
Flume "Holdin On" (Future Classic) – Joe Nappa
Samantha Jade "Firestarter" (Sony Music Entertainment Australia) – Christopher Frey
Nick Cave & the Bad Seeds "Jubilee Street" (Bad Seed Ltd / Kobalt Label Services) – John Hillcoat
FINE ARTS AWARDS
Best Classical Album
WINNER: Sally Whitwell – All Imperfect Things: Solo Piano Music of Michael Nyman (ABC Classics & Jazz)
Amy Dickson, Melbourne Symphony Orchestra – Catch Me If You Can (ABC Classics & Jazz)
David Hansen – Rivals: Arias for Farinelli & Co. (deutsche harmonia mundi/Sony Classical)
Jane Sheldon – North + South (Phosphor Records/The Planet Company)
Melbourne Symphony Orchestra, Nigel Westlake – Missa Solis: Requiem for Eli (ABC Classics & Jazz)
Best Jazz Album
WINNER: The Idea Of North – Smile (ABC Jazz)
Andrea Keller – Family Portraits (Jazzhead/MGM)
Jonathan Zwartz – The Remembering & Forgetting of the Air (Independent/The Planet Company)
Renee Geyer -Swing (Fanfare Records/EMI)
Tommy Emmanuel & Martin Taylor – The Colonel & The Governor (Sony Music Entertainment Australia)
Best World Music Album
WINNER: Joseph Tawadros – Chameleons of the White Shadow (ABC Classics & Jazz)
Airileke – Weapon of Choice (Wantok Musik Foundation/The Planet Company)
Rasa Duende – Improvisations (ABC Music)
Shellie Morris & The Borroloola Songwomen – Together We Are Strong – Ngambala Wigi Li – Wun The Song Peoples
Sessions (ABC Music)
Various – Melodie Francaise (Original Matters/Inertia)
Best Original Soundtrack/Cast/Show Album
WINNER: Paul Kelly, James Ledger, Genevieve Lacey & ANAM Musicians – Conversations With Ghosts
(ABC Music)
David Bridie – Satellite Boy (Wantok Musik Foundation/The Planet Company)
Nick Cave and Warren Ellis Present – Lawless – Original Motion Picture Soundtrack (Sony Classical)
Tina Arena – Symphony of Life (Fanfare Records/EMI)
Various – triple j's One Night Stand (ABC Music)
ARTISAN AWARDS
Best Cover Art
WINNER: Aaron Hayward and David Homer @ Debaser for Empire Of The Sun – Ice On The Dune (EMI)
Glen Hannah for Kasey Chambers and Shane Nicholson – Wreck and Ruin (Liberation Music)
Graeme Base for The Cat Empire – Steal The Light (Two Shoes Records/Inertia)
Justin Maller for Bliss n Eso – Circus In The Sky (Illusive)
Kevin Parker & Leif Podhajsky for Tame Impala – Lonerism (Modular Recordings)
Engineer of the Year
WINNER: Virginia Read for Sally Whitwell – All Imperfect Things (ABC Classics & Jazz)
Dann Hume for Alpine – Seeing Red (Ivy League Records)
Kevin Parker for Tame Impala – Lonerism (Modular Recordings)
Nicky Bomba, Robin Mai for Melbourne Ska Orchestra ? Melbourne Ska Orchestra (Four Four/ABC Music)
Peter Mayes for Empire Of The Sun – Ice On The Dune (EMI)
Producer of the Year
WINNER: Harley Streten for Flume – Flume (Future Classic)
Kevin Parker for Tame Impala – Lonerism (Modular Recordings)
Luke Steele, Nick Littlemore, Peter Mayes and Jonathan Sloan for Empire Of The Sun – Ice On The Dune (EMI)
Virginia Read for Sally Whitwell – All Imperfect Things: Solo Piano Music of Michael Nyman (ABC Classics & Jazz)
Wayne Connolly and Boy & Bear for Boy & Bear – Harlequin Dream (Island Australia)